Magamról

Sziasztok Kőrösiné Heni vagyok.

Számtalan egészségügyi problémám több, mint 100 kg túlsúlyom pár évvel ezelőtt arra késztett, hogy életmódot váltsak.
2019 decemberében kiderült, hogy gyomorproblémáim mögött egy krónikus gyulladás, 3 fekély, GERD áll amit egy visszatérő Helicobater fertőzés okoz. Innentől a receptek már zsír/fűszerszegény módon vagyis gyomorkímélő módon készülnek. Sajnos a neten nagyon kevés az gyomorkímélő recept, ezért remélem, hogy ezzel is tudok segíteni azoknak, akinek hozzám hasonló problémája van, legyen akár egy savas reflux ami bizony minden túlsúlyos embert érint. Ezek a problémák kitartással és megfelelő diétával tünetmentessé tehetőek. Természetesen gyógyszert elhagyni csak orvosi utasításra szabad, Én is így tettem le a legnagyobb dózisú savcsökkentőt 5 hónap alatt. Ma már szerencsére tünetmentes vagyok egészen addig amíg étteremben be nem választok valami fűszeres ételt.
Emellett januártól Inzulinrezisztens diétát tartok, így minden recept végén feltüntetem a felszívódási arányokat és, hogy melyik napszakban lehet IR betegeknek fogyasztani, mert bár minden recept IR kompatibilis azért a nap folyamán nem ehetőek bármikor.

Mivel sok munkám van egy recept elkészítésében, fényképezés, megírás, kiszámolás és a tanácsok leírása, ezért nagyon kérek mindenkit, ha tetszik a receptem azt csak az Én linkemmel ossza meg. Vagy, amikor elkészíted a receptet tegyél mellé egy hivatkozást a receptem linkjével. Ezért végtelen hálás lennék.

Kívánok mindenkinek sikeres életmódváltás, és ami a legfőbb jó egészséget !

Kőrösiné Heni
Diétás gasztroblogger

2020. október 8., csütörtök

Sült hagymás, kefíres kenyér (szénhidrát csökkentett)

Ma ropogós sült hagymás kenyeret sütöttem, általában a sült hagymát beáztatom és így sütöm a kenyérbe, most valahogy a ropogós változatot jobban kívántam. Szénhidrát csökkentett kenyérke lett, magas rost tartalommal és már megint itt az a fránya fogjatok le vagy megeszem azon melegében érzés. Óhmm, annyira finom az illata!



Hozzávalók:
500 g Dia-Wellness 50-es liszt
2 tk só
20 ml olaj
1 marék pirított hagyma 10 g (Lidlben vettem, kis vödrös)
1 zcs por élesztő
2 dl víz
1 kis pohár kefír vagy joghurt (150 g)

Ha díszíteni szeretnéd, akkor még egy marék 50-es liszt kell a tetejét leszórni, én most helyette zabpelyhet használtam.

A kenyeret a szokásos módon készítem:
A lisztet szitán átszitálom, így az összetapadt lisztem szép szellős lesz, a szitában maradt nagyobb szemű korpát is a liszthez öntöm. Hozzáadom a sót, pirított hagymát és alaposan elkeverem.

Közepébe mélyedés készítek, beleöntöm az olajat, a kefírt, majd a vízben felfuttatott élesztőt. Én nem cukorral futtatom, hanem simán 50-es lisztet teszek hozzá 1 tk-al, gyönyörűen fog így is habozni.

Az egészet alaposan kigyúrom, de tényleg minél tovább dögönyözöd annál szebb lesz, vagy teheted eleve dagasztó gépbe is.

Duplájára kelesztem, újra átdolgozom és ekkor már a végleges formára alakítom, vekni vagy cipó. Levizezem langyos vízzel a tetejét, jól megszórom magvakkal vagy zabapehellyel, hagyom újra kelni.

210°Cos sütőben sütöm alulról a második rácsálláson kb 45 percet.

Egész mennyiség 870 g:
Kalória:2070 Kcal
Szénhidrát: 209 g

100 g Sült hagymás, kefíres kenyér
Kalória:238 Kcal
Szénhidrát:24 g

*IR, PCOS esetén a liszt lassú felszívódású köszönhető a benne lévő 20 g rostnak. A kefír és a sült hagyma gyors ch-t tartalmaz, amit azért az olaj és a pirított hagymában lévő zsiradék szépen visszalassít. Nap bármely szakában fogyasztható.

A receptben lévő hozzávalók nem cserélhetők le, nem bővíthetők, mert az nemvárt minőség romlást eredményezhet, illetve IR diéta esetén napszaki fogyaszthatóságon változtat.
Jó étvágyat kívánok!




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése