Magamról

Sziasztok Kőrösiné Heni vagyok.

Számtalan egészségügyi problémám több, mint 100 kg túlsúlyom pár évvel ezelőtt arra késztett, hogy életmódot váltsak.
2019 decemberében kiderült, hogy gyomorproblémáim mögött egy krónikus gyulladás, 3 fekély, GERD áll amit egy visszatérő Helicobater fertőzés okoz. Innentől a receptek már zsír/fűszerszegény módon vagyis gyomorkímélő módon készülnek. Sajnos a neten nagyon kevés az gyomorkímélő recept, ezért remélem, hogy ezzel is tudok segíteni azoknak, akinek hozzám hasonló problémája van, legyen akár egy savas reflux ami bizony minden túlsúlyos embert érint. Ezek a problémák kitartással és megfelelő diétával tünetmentessé tehetőek. Természetesen gyógyszert elhagyni csak orvosi utasításra szabad, Én is így tettem le a legnagyobb dózisú savcsökkentőt 5 hónap alatt. Ma már szerencsére tünetmentes vagyok egészen addig amíg étteremben be nem választok valami fűszeres ételt.
Emellett januártól Inzulinrezisztens diétát tartok, így minden recept végén feltüntetem a felszívódási arányokat és, hogy melyik napszakban lehet IR betegeknek fogyasztani, mert bár minden recept IR kompatibilis azért a nap folyamán nem ehetőek bármikor.

Mivel sok munkám van egy recept elkészítésében, fényképezés, megírás, kiszámolás és a tanácsok leírása, ezért nagyon kérek mindenkit, ha tetszik a receptem azt csak az Én linkemmel ossza meg. Vagy, amikor elkészíted a receptet tegyél mellé egy hivatkozást a receptem linkjével. Ezért végtelen hálás lennék.

Kívánok mindenkinek sikeres életmódváltás, és ami a legfőbb jó egészséget !

Kőrösiné Heni
Diétás gasztroblogger

Diéta vagy Fogyókúra




Kis fogalom zavar van a neten az újdonsült életmódmegváltók körében, nem tudnak különbséget tenni diéta és fogyókúra közt..sőt olyat is olvastam sokszor, hogy ami teljeskiőrlésű az nem diétás, mert annak magasabb a kalóriája, mint a fehérlisztesnek, ezért ha már eszi inkább a fehérlisztest kell választani..
Miután ezt már harmadszor olvasom ugyanattól a gurutól gondoltam leírom azoknak akiket érdekel mi a két fogalom közt a nagyon nagy különbség:

Diéta 
Az egészség megőrzésre, egészség visszaállításra, élet jobbátételére irányúló tartósan, éleszthosszig tartó étkezés forma. A diéta célja tehát a megváltozott egészségbeni állapot visszaállítására irányul. 

Típusai betegségfüggvényében számtalan formában létezik és sajnos sok esetben kombinálódik (mint pl nekem IR, GERD, fekélybeteg diétám van)

Orvosi javallatra egészségügyi okokból kötelezően tartandó DIÉTÁKból egy pár:
-Gluténmentes diéta
-Cukorbeteg, Inzulinrezisztens diéta
-Tejfehérjementes diéta
-Laktózmentes diéta
-Tojásfehérjementes diéta
-Hisztaminmentes diéta
-Zsírszegény diéta
-Purinszegény diéta
-Koleszterinszegény diéta
-Rostszegény diéta
-Rostdús diéta
-Epebeteg diéta
-Gastritis, GERD, gyomorfekély diéta
-Emésztőrendszeri gyulladásos diéta
-Na szegény diéta
-Roboráló diéta (kalóriában és szénhdirátban dús).....

Önkéntes lapon, meggyőződésből végzett diéták:
-Vegetáriánus diéta 
-Vegén diéta
-Lakto-vegán diéta:
-Ovovegán-diéta
-Nyers vegán diéta





Fogyókúra
Mint ahogy a nevében is benne van  kúraszerűen végzet tevékenység (evés, ivás, irrigálás) ami a súly jelentős és gyors csökkenésére irányul. 

Többféle fogyókúra irányzat van, a legismertebbek:
-Időszakos léböjt kúra
-Zsírbeviteli kúra
-Ketogén "diéta"
-Vallási 40 napos böjtkúra amikor 3x étkezünk és keveset
-Turmix kúrák
-Citrom kúra
-500-1200 kcal-ás "diéták"
-Irrigációs kúrák
-Szekták önsanyargató kúrái (sajnos ezt is muszáj megemlítenem)

A felsorolt fogyókúra irányzatok esetében mindegyikre ugyan az a jellemző: drasztikusan lecsökkentik a napi kalória bevitelt egy fix keretre, magát az embert nem nézik, mennyit, mit dolgozik, mekkora kiindulási súlya van. Ezeket a kúrákat pár hónapig lenne szabad tartani és közülük sokat pl el sem lenne szabad kezdeni ilyen pl egyet kiemelve az 500 Kcal-ás fogyókúra, amivel rendkívül látványos eredményt lehet elérni igen rövid idő alatt. Ebben az esetben szénhidrátból és zsírból szinte semmi nem jut be szervezetbe, kvázi a szervezet éhezik, ásványi és vitaminhiányos állapot alakul ki ketoacidózis mellett. Ha visszatud állni az illető a régi életviteléhez, akkor duplájára hízik, ha tartósan csinálja anorexia irányába fordul a folyamat, amit csak orvosi segítséggel lehet visszafordítani.

A ma nagyon divatos 1200-1300 Kcal diéták, fogyókúrák közt is egetverő különbségek vannak. Ezt a fajta irányzatot gyakran orvosok és edzők is javasolják túlsúlyos embereknél. Nem mindegy azonban hogy hogyan csinálják, 1200-1300 Kcal-át lehet tartani úgy, hogy akár 130 g szénhidrátot is elfogyaszt az ember miközben cukorbeteg vagy IR-es, és lehet úgy is végezni, hogy csak napi 50 g ch-t eszik ami az agy működése szempontjából sem jó, dekoncentrációt, rosszkedvűséget, agressziót eredmény úgy, hogy az illető nem is veszi észre magán a változást. Mellé társul pár nap alatt a farkaséhség, ami beteg emberek esetében (IR, cukorbetegség) hatványozottabban jelentkezik, sőt ez utóbbi 50 g ch bevitelt megcélzó "diéta" cukorbetegség esetén az életet is veszélyezteti. 



Tehát, amint fent leírtam a DIÉTA és FOGYÓKÚRA nem ugyanaz a fogalom. Fogyni lehet diétával csodásan, éhezés nélkül, ha a megtartjuk a számunkra beállított kalória bevitelt és figyelünk a napi jó minőségű makrok bevitelére (szénhidrát, zsír, fehérje) mellé megfelelő mennyiségű vizet iszunk. Diéta kezdésénél mindig fogadjuk meg orvosunk és dietetikusunk tanácsát, főleg ha alapbetegséggel is küzdünk, inkább haladjunk lassan, de biztosan a cél felé, mint kárt okozzunk magunknak.

Slimgastro- Egészség receptre









Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése