Magamról

Sziasztok Kőrösiné Heni vagyok.

Számtalan egészségügyi problémám több, mint 100 kg túlsúlyom pár évvel ezelőtt arra késztett, hogy életmódot váltsak.
2019 decemberében kiderült, hogy gyomorproblémáim mögött egy krónikus gyulladás, 3 fekély, GERD áll amit egy visszatérő Helicobater fertőzés okoz. Innentől a receptek már zsír/fűszerszegény módon vagyis gyomorkímélő módon készülnek. Sajnos a neten nagyon kevés az gyomorkímélő recept, ezért remélem, hogy ezzel is tudok segíteni azoknak, akinek hozzám hasonló problémája van, legyen akár egy savas reflux ami bizony minden túlsúlyos embert érint. Ezek a problémák kitartással és megfelelő diétával tünetmentessé tehetőek. Természetesen gyógyszert elhagyni csak orvosi utasításra szabad, Én is így tettem le a legnagyobb dózisú savcsökkentőt 5 hónap alatt. Ma már szerencsére tünetmentes vagyok egészen addig amíg étteremben be nem választok valami fűszeres ételt.
Emellett januártól Inzulinrezisztens diétát tartok, így minden recept végén feltüntetem a felszívódási arányokat és, hogy melyik napszakban lehet IR betegeknek fogyasztani, mert bár minden recept IR kompatibilis azért a nap folyamán nem ehetőek bármikor.

Mivel sok munkám van egy recept elkészítésében, fényképezés, megírás, kiszámolás és a tanácsok leírása, ezért nagyon kérek mindenkit, ha tetszik a receptem azt csak az Én linkemmel ossza meg. Vagy, amikor elkészíted a receptet tegyél mellé egy hivatkozást a receptem linkjével. Ezért végtelen hálás lennék.

Kívánok mindenkinek sikeres életmódváltás, és ami a legfőbb jó egészséget !

Kőrösiné Heni
Diétás gasztroblogger

Édesítő Armageddon


Ismerős az érzés amikor ülsz az asztalnál reggel végre megjött az ihlet Én most aztán nagyon lefogyok! Innád a reggeli kávét és banyek csak cukor van otthon, na mindegy ez a kis kávé még elmegy cukorral, mindjárt lemegyek a boltba és veszek édesítőt.. a boltba aztán nyolcvan féle édesítő előtt állva vakargatod a fejed, akkor most miii vaaan?! Az van, hogy el kell dönteni olcsó legyen, de ehetetlen mellékízzel pl Süssina :D vagy drága, de akkor melyik is ami tényleg cukor ízű és biztonságos, kvázi nem kap el a hegyi..úton-útfélen.

Biztos emlékeztek bioszból tanultuk, hogy nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar na kb itt is ez a helyzet, mert nem minden cukorhelyettesítő édesítő, de minden édesítőszer cukorhelyettesítő, na erre varjatok gombot. :D

Az édesítőszer mesterséges molekula, gyárban szintetikus útón előállított anyag, amit állatkísérleteken tesztelnek, aztán bedobják a piacra, jó drágán, mert olcsó az előállítása és rengeteg hasznot lehet rajta bezsebelni.  Ilyen a Szacharin, a Ciklamát, az Aszpartám és az Aceszulfám-K.
A cukorhelyettesítő pedig lehet ugyanígy szintetikus úton előállított molekula vagy lehet természetes növényi kivonat, ide tartozik a Fruktóz (gyümölcscukor) egyes cukoralkoholok: Eritrit, Eritritol a Szorbit, Szorbitol, Xilit (nyírfacukor), Malit (Gabonacukor), Stevia, Nádcukor, Barnacukor, Datolyacukor, Kókuszvirág cukor.


                                                                           Mesterséges Édesítőszerek

Szacharin
Legismertebb kombinált formájái a Süssina, Glukonon
Édesítő ereje: 300-500x édesebb a cukornál. Kesernyés mellékízű. Energiamentes, szintetikusan előállított édesítőszer. Napi fogyasztható mennyiség 2,5-5 mg/ tskg. Nem metabolizálódik, teljes egészében ürül vizelettel és széklettel. Sütéskor vagy főzéskor sokan más édesítőszerekkel keverik, ugyanis azok édes ízét is jobban kiemeli.

Előnyei:
• Kalóriamentes, így fogyókúrához is kiválóan használható
• Édesítőereje sütés-főzés közben is megmarad
• Hosszú élettartamú, sokáig eláll
• Nem okoz fogszuvasodást
• Cukorbetegek is fogyaszthatják

Hátránya:
• Mellékíz, korlátolt fogyaszthatóság



Ciklamát
Legismertebb kombinált formái: Sweetener, Édike, Ezerédes
Édesítő ereje: 35x erőssebb a cukornál. Leggyakrabban szacharinnal kombinálják, mert felerősíti mindkét szer édes ízét, és csökkenti a szacharin mellékízét.

Előnyei:
• Energiamentes
• Nincs utóíze (bár vannak, akik éreznek keserű utóízt)
• Hőálló, sütésre is alkalmas
• Kombinálható más édesítőszerekkel.

Hártánya:
Megosztott a károsító hatása. Az emberek 25%-ának bélflórájában olyan baktérium található, mely a ciklaminsav egy kis részét ciklohexil-aminná bontja le. Ez a vegyület kísérleti patkányoknak nagy mennyiségben adva here- és spermiumkárosodást okozott, míg más kísérletek azt mondják csak igen nagy dózisnál fordult elő egészségkárósító hatás.

Aszpartám a méreg!
Imádom a kémiát, úgyhogy ez nekem maga a gyilkos kémiai gyönyör! :D Két peptidből áll a drága : aszparaginsavból és fenil-alaninból. Na az aszparaginsav klasszul bomlik fenilanalinre és metanolra, ebből ha más nem is mond semmit, de a metanol remélem igen..a metanol az az alkohol, amit jó zugkocsmákban a hozzáértő szakik megtablettáznak aztán a kedves embör, aki megissza az bizony megvakul tőle..minimum ..és hát a fenilanalin sem kutya, az meg a vesédet rágja szét. De hát, ha már kitalálták nehogy már ne használjuk és különben is kell ez a népnek, nekünk mé ne kellene, dobjuk bele minden energiamentes üdítőbe! :D

Előnyei:
Édes íz, kalóriamentes

Hátrányai:


Aceszulfám-K
Mesterséges édesítőszer, cukornál 200x édesebb. Napi fogyasztható mennyiség 9,0 mg/tskg. Metabolizáció nélkül ürül az emésztőrendszeren át, enyhe hashajtó hatása van. Gyakorlatilag mindenbe beleteszik, a dzsemtől a fogkrémig semmi nem ússza meg C4H4KNO4S nélkül. :D Gyakran keverik más édesítőszerekkel, asztali édesítőszerként is árulják.

Előnyei:
• kalóriamentes, így fogyókúrához is kiváló
• édesítőereje tartósabb sütés-főzés esetén is megmarad
• hosszú élettartamú, sokáig eláll
• nem okoz fogszuvasodást
• cukorbetegek is fogyaszthatják
• más édesítőszerekkel kombinálva szinergia-hatás érhető el, tehát felerősítik egymás hatását.

Hátránya:
• Enyhe kesernyés utóíze van



                                                                          Cukorhelyettesítők

Fruktóz (gyümölcscukor)
Édesítő ereje megegyezik a cukoréval.

Nagyobb mennyiségben gyümölcsben és mézben, kisebb mennyiségben zöldségfélékben megtalálható természetes édesítő. A fruktóz az egyik legfélreértettebb cukorhelyettesítő még a mai napig is. Mivel nem inzulinfüggő a felszívódása ezért sokan úgy vélik, hogy gyümölcsből és a boltokban kapható fruktózból aztán bármennyit lehet enni, mert az nagyon egészséges. Tény, hogy a gyümölcs nagyon egészséges, mert sok az antioxidáns benne és vitamin, de a fruktóz attól még a második legdrasztikusabb szénhidrátforrás, amivel atomcsapásként tehetünk keresztbe Diabetesünknek vagy fogyókúránknak. A fruktóz a májban metabolizálódik glükózzá, glikogénné és tejsavvá. A keletkezett glükóz a véráram útján eljut a sejtekhez, amit energiává alakítanak, ha sok jut a szervezetbe, akkor feleslegként megemeli a vércukrot. A keletkezett tejsavat az arra érzékeny emberek nem képesek  megfelelően bontani, így hasi puffadás és hasmenés lép fel.

Érthetőbben: a fruktóz nem azonnal szívódik fel, hanem egy kicsit elnyújtottabb idővel, így a glikémiás indexe is picit jobb, mint a glukózé (sima cukor), de attól még képes megemelni a vércukrot. Sőt!! Vannak gyümölcsök, mint például a meggy és a szőlő ami a legrosszabb kategória ebből a szempontból. A másik probléma a metabolizáció során keletkezett glikogén, ami azonnal zsírszövetté alakul. Ezért mondja azt mindig az Én edzőm is és minden jó orvos is, hogy gyümölcsöt csak nagyon mértékkel és ésszel szabad fogyasztani. A legjobb, ha bogyós gyümölcsök közül az epret, málnát, nem túlérett piszkét, ribizlit, áfonyát, bodzát, szedret választod. Mindig egyél hozzá lassító fehérjét pl túrót, joghurtot és persze keveset egyél belőle egyszerre. A boltban kapható fruktóz, diabeteszeseknek és fogyókúrázóknak édesítőszerként (mondjon báki bármit) egyáltalán nem alkalmas!

Előnye:
• Nincs mellékíz
• Könnyen eltartható
• Lassabban szívódik fel, mint  a glukoz
• GI-e: 19

Hátránya:
• Ugyan úgy emelei a vércukrot
• Magas a kalória tartalma
• Magas a szénhidrát tartalma
• Ha nem sportolsz előtt, utána akkor zsírszövetté alakul
• Egyes embereknél bélrendszeri tüneteket okoz


                                                              Mik azok a cukoralkoholok = poliolok?

Mesterségesen előállított vagy természetes cukorhelyettesítők. A cukoralkoholoknak semmi közük nincs az alkoholokhoz, egy szintetikus folyamat során a szénhidrátból oxigént vonnak el, így képződnek a többértékű alkoholok. Ezeket a vegyületek nemcsak mesterségesen lehet előállítani, hanem a természetben is megtalálhatóak, mint pl a nyírfacukor. Legelterjedtebb cukoralkoholok: Szorbit, az Eritrit, a Xilit és a Maltit. 
                                             
Előnyök
• Lassú felszívódású vagy egyáltalán fel nem szívódó szénhidrátok
• A fehércukorhoz képest kb. feleannyi energiát tartalmaznak,
• Nem roncsolja a fogakat
• Kifejezetten ajánlottak olyan süteményekhez, ahol a cukor tömege is fontos a recept elkészítéséhez.

Hátrányok
• Nagy hátrányuk, hogy nagyobb mennyiségben egyes poliolok az érzékenyebbeknél hasmenést, görcsöket, puffadást válthat ki.
• Nem karamellizálódnak



Szorbit, Szorbitol: 
A legelterjedtebb cukorhelyettesítő szer, számos gyümölcsben megtalálható pl répában, de mesterségesen is előállítható kukoricakeményítőből.

Előnyei:
• Hőálló, így sütéshez is remekül felhasználható
• Segít az étel puhán tartásában, mivel jelentős vízmegkötő képességgel bír.
• Lebontásához nem szükséges inzulin, de magas energia tartalma miatt fogyókúrázóknak nem ajánlott
• Lassan bomlik le, Glikémiás indexe 30 alatti.

Hátányai:
• Haspuffadást, bélgörcsöket, hasmenést okozhat, ezért napi 30 g-nál nagyobb mennyiségben nem javasolt fogyasztani.
• Egy éves kor alatt fogyasztása tilos, mert a gyermekekben ekkor még nem alakul ki a lebontásához szükséges enzim.


Xilit, Xilitol vagy másnéven a Nyírfacukor:
Édesítő ereje megegyezik a cukoréval
Eredetileg egy természetes cukorhelyettesítő, ami Finnországban nyírfakéregből lett kivonva, ma már iparilag nyírfából, kukoricacsutkából és préselt cukornádból állítják elő. Boltokban szinte mindenhol lehet kapni, teljesen cukroszerű és ízű cukorhelyettesítő. Az elfogyasztott nyírfacukor negyede szívódik fel a vékonybélben, ezért már kisebb adagban is hashajtó hatású. Az egyetlen cukoralkohol, amelynél szénhidrátot kell számolni a cukorbetegeknek.

Előnyei
• Nincs mellékíze
• GI 7-13, hosszú felszívódású
• Candida diétában is használható
• Nem okoz fogszuvasodást
• csökkenti a kalóriabevitelt.

Hátrányai:
• Ch tartalmát (99,8g) bele kell számolni a napi étkezésbe
• Energia tartalomra (240Kcal) fogyókúrában figyelni


Maltit más néven Gabonacukor
A tiszta maltitot kukoricakeményítőből állítják elő, lebontásához nincs szükség inzulinra így diabeteszben és fogyókúrában jól használható. Maltit-sziruphoz viszont glukózt is adnak, amit már tilos felhasználni!!

Előnyei
• Nincs utóíze
• Nem okoz fogszuvasodást
• GI 30, lassú felszívódású

Hátrányai
• Szirupot gyakran összekeverik vele, amit tilos használni!

• Hasmenést, puffadást, hasi görcsöket okoz


Eritrit, Eritritol: 
Édesítő ereje a 60-80%-a a cukorénak.
A természetben, gyümölcsökben és gombában fordul elő, a boltban vásárolt formáját cukor erjesztésével állítják elő. A vékonybélben teljesen felszívódik, így hashajtó hatása gyakorlatilag nincs, eltérően a többi a cukoralkoholtól.

Előnyei:
•Jól használható sütöséhez, főzéshez
• eltartható
• nem okoz hasmenést
• 0 kalóriás
• 99,9 g-os  Ch tartalma nem felszívódó szénhidrát!
• GI=0
• nemokoz fogszuvasodást
• Gátolja a gombák szaporodását, candida diétában tökéletes

Hátánya:
• Hűs utóíze elsőre fora lehet, de gyorsan meg lehet szokni
• 160°C-on bomlik nagy része, így magasabb hőfokon való sütéskor többet kell belőle adagolni
• Eredeti recepthez kéest mindig 1/3-al több Eritritolt adagoljuk


Természetes cukorhelyettesítők:
Teljes egészében növényi eredetű cukorhelyettesítők, nagyon finomak, édesek, utóíztől mentesek, de mégis csak cukrok. GI 50 feletti, egy kivétellel gyorsfelszívódású cukrok közé tartozik. Nagy energiát hordoznak és nagy szénhidrát tartalommal bírnak. Gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy valaki sima konyhai répacukrot eszik vagy nádcukrot, barnacukrot, kókuszvirág cukrot vagy datolyacukrot a történet vége mindig ugyan az lesz, megemeli a vércukrot és elhízáshoz vezet. Diabeteszben és fogyókúrában nem használhatók!

Egy csak egy legény van a gáton természetes cukorhelyettesítők között ez pedig Stevia!
Édesítő ereje 200x több, mint a répacukoré.

Jelenleg a Stevia az egyetlen olyan édesítőféleség, ami teljes mértékben növényi eredetű, nem tartalmaz sem kalórát sem szénhidrátot, így legtökéletesebb mind Diabetesben, mind fogyókúrában. Jó hír, hogy nem okoz hasmenés, nincs utóíze, nem kell vele szímolni. Kutatások bizonyítják, a legkissebb esély sincs arra, hogy rákos folyamatokat indítson be vagy emésztőrendszeri tüneteket okozzon, sőt mivel gyógynövényről van szó számos gyógyhatással bír.

Előnyei:
• Természetes alapanyagból készült
• 0 Kcal, 0 Ch, 0 GI
• Nem okoz hasmenést, se más emésztőrendszeri tünetet
• Csökkeni a vérnyomást
• Csökkenti a vércukrot
• Gátolja az emlőrákot
• Gátolja a fogszuvasodást
• Gyulladáscsökkentő, antibakteriális, virális hatású
• Étvágycsökkentő
• Koleszterin csökkentő hatású
• Enyhe vízhajtó hatású

Hátánya:
NINCS!













Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése