Magamról

Sziasztok Kőrösiné Heni vagyok.

Számtalan egészségügyi problémám több, mint 100 kg túlsúlyom pár évvel ezelőtt arra késztett, hogy életmódot váltsak.
2019 decemberében kiderült, hogy gyomorproblémáim mögött egy krónikus gyulladás, 3 fekély, GERD áll amit egy visszatérő Helicobater fertőzés okoz. Innentől a receptek már zsír/fűszerszegény módon vagyis gyomorkímélő módon készülnek. Sajnos a neten nagyon kevés az gyomorkímélő recept, ezért remélem, hogy ezzel is tudok segíteni azoknak, akinek hozzám hasonló problémája van, legyen akár egy savas reflux ami bizony minden túlsúlyos embert érint. Ezek a problémák kitartással és megfelelő diétával tünetmentessé tehetőek. Természetesen gyógyszert elhagyni csak orvosi utasításra szabad, Én is így tettem le a legnagyobb dózisú savcsökkentőt 5 hónap alatt. Ma már szerencsére tünetmentes vagyok egészen addig amíg étteremben be nem választok valami fűszeres ételt.
Emellett januártól Inzulinrezisztens diétát tartok, így minden recept végén feltüntetem a felszívódási arányokat és, hogy melyik napszakban lehet IR betegeknek fogyasztani, mert bár minden recept IR kompatibilis azért a nap folyamán nem ehetőek bármikor.

Mivel sok munkám van egy recept elkészítésében, fényképezés, megírás, kiszámolás és a tanácsok leírása, ezért nagyon kérek mindenkit, ha tetszik a receptem azt csak az Én linkemmel ossza meg. Vagy, amikor elkészíted a receptet tegyél mellé egy hivatkozást a receptem linkjével. Ezért végtelen hálás lennék.

Kívánok mindenkinek sikeres életmódváltás, és ami a legfőbb jó egészséget !

Kőrösiné Heni
Diétás gasztroblogger

Zabpehely liszt vs. zabliszt


      

A leggyakrabban elhangzott kérdés mi a különbség a zabpehelyliszt és a zabliszt között?

A zabpehelyliszt esetében a zabot pörkölik, hántolják, majd felgőzölik, ezután a lágy zabszemeket szétlapítják, arra formára mit mi zabpehelyként is ismerünk. Ezután a zabpelyhet ismét kiszárítják és liszté őrlik, így kapjuk meg a zabpehely lisztet, ami tulajdonképpen a zab szinte teljes 100%-át tartalmazza.
A zablisztnél ezzel szemben nincs pörkölés, gőzölés sem lapítás csak a zabszemek őrlése, amiből megkapjuk a zablisztet.

Melyik a jobb tehát?
A különbség a két liszt között annyi, hogy a zabpehelylisztben több rost található (9,1g ) és őrléstől függően durvább állagú, míg a zabliszt finomabb állagú egészen lisztszerű, kevesebb rosttartalmú (5,1g). A kétféle liszt kalória, szénhidrát és zsír tartalma gyártónként különbözik elsősorban a finomítás eljárás miatt. Egy biztos, hogy szénhidrát tartalma alacsonyabb (62-68g) az átlagos lisztekkel ellentétben(74-78g) Benne lévő szénhidrát alacsony Glikémiás indexbe (GI) tartozik, ami azt jelenti, hogy nem emeli meg gyorsan a vércukorszintet, így inzulinrezisztenseknek, cukorbetegeknek és fogyókúrázóknak az egyik legtökéletesebb liszt. Másik nagyon nagy haszna, hogy nem található benne sikér vagyis glutén. A zabban a gluténhez hasonló fehérje található meg az avanin, ami a gluténnal ellentétben nagyon kis százalékban vált ki immunreakciót, ezért a legújabb kutatások szerint már a cöliákiás betegek is fogyaszthatnak napi maximum 100g jelölten gluténmentes zabkészítményt.

Felhasználása során figyelembe kell venni, hogy nem úgy viselkedik, mint egy átlag fehér liszt, mivel szinte egyáltalán nem tartalmaz glutént, ami a pékáruk, süteménytészták ruganyosságát adná. Épp ezért, pékáruk esetében ne csak élesztőt használjunk hanem sütőport és/vagy szódabikabónát is. A zabliszt vizes keveréke önmagában erősen ragad, nyálkás, csúszós, ez a nyákosság a gyomorfalat védi. Jelentős mennyiségű béta-glükánt, vízben oldódó rostot tartalmaz, ami csökkenti a koleszterin-szintet, valamint a szénhidrát- és zsír felszívódását.


Önmagában a zabliszt sütésközben erősen repedezésre, cserepesedésre hajlamos, érdemes tehát konyhai praktikákat bevetni a könnyebb kezelhetőség érdekében.
Keverd a lisztet túróval vagy tejföllel, felvert tojásfehérjével, keverhetsz hozzá teljes kiőrlésű lisztet is ebből 1/3-1/4 arány már sokat tud javítani az állagon. Sima fehér lisztek közül a tönköly lisztet tenném hozzá, mert ennek a lisztnek is magas a fehérjetartalma a zabliszthez hasonlóan és mivel ősi magyar búzásról van szó ezt még nem tudták agyon nemesíteni, génmanipulálni. Azoknak aki gluténmentesen étkeznek tehetnek a jelölten gluténmentes (!) zabliszthez túrót, tejfölt, utifűmaghéjat, hajdinalisztet, lenmaglisztet, rizslisztet ez utóbbival csak óvatosan.
Sokkal több folyadékot tud felvenni, mint a sima fehérliszt, majdnem másfélszer annyit. A tészta bekeverése után csak pár percet kell várni és máris mehet a sütőbe, ez igaz a kenyérfélékre, a keltésztákra és bármi más zablisztes receptre, kvázi a gyors előkészítésű kategóriába tartozik.

Mit készíthetsz belőle? 
Bármit: amit fehérliszttel készítenél: kenyerek, kiflik, zsemlét, kevert sütiket, piskótát, palacsintát, édes kelteket, tésztát, nokedlit, levest, főzeléket...






Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése