Magamról

Sziasztok Kőrösiné Heni vagyok.

Számtalan egészségügyi problémám több, mint 100 kg túlsúlyom pár évvel ezelőtt arra késztett, hogy életmódot váltsak.
2019 decemberében kiderült, hogy gyomorproblémáim mögött egy krónikus gyulladás, 3 fekély, GERD áll amit egy visszatérő Helicobater fertőzés okoz. Innentől a receptek már zsír/fűszerszegény módon vagyis gyomorkímélő módon készülnek. Sajnos a neten nagyon kevés az gyomorkímélő recept, ezért remélem, hogy ezzel is tudok segíteni azoknak, akinek hozzám hasonló problémája van, legyen akár egy savas reflux ami bizony minden túlsúlyos embert érint. Ezek a problémák kitartással és megfelelő diétával tünetmentessé tehetőek. Természetesen gyógyszert elhagyni csak orvosi utasításra szabad, Én is így tettem le a legnagyobb dózisú savcsökkentőt 5 hónap alatt. Ma már szerencsére tünetmentes vagyok egészen addig amíg étteremben be nem választok valami fűszeres ételt.
Emellett januártól Inzulinrezisztens diétát tartok, így minden recept végén feltüntetem a felszívódási arányokat és, hogy melyik napszakban lehet IR betegeknek fogyasztani, mert bár minden recept IR kompatibilis azért a nap folyamán nem ehetőek bármikor.

Mivel sok munkám van egy recept elkészítésében, fényképezés, megírás, kiszámolás és a tanácsok leírása, ezért nagyon kérek mindenkit, ha tetszik a receptem azt csak az Én linkemmel ossza meg. Vagy, amikor elkészíted a receptet tegyél mellé egy hivatkozást a receptem linkjével. Ezért végtelen hálás lennék.

Kívánok mindenkinek sikeres életmódváltás, és ami a legfőbb jó egészséget !

Kőrösiné Heni
Diétás gasztroblogger

Tükröm, tükröm mond meg nékem.

Tükröm, tükröm mond meg nékem.
SLIMGASTRO - ÉLETMÓDVÁLTÓK

Elhízás, zsírpárna lerakódás szinte minden embernél másként néz ki, általában 4 ketegóriát emlegetnek: Alma, Körte, Homokóra és Újságlap alkat. Viszont ha kicsit jobban megnézzük a témát, akkor ez a lista mégiscsak tovább bővíthető legalább 6 típusra életvitel és betegség szempontjából nézve: Nagyevő, Lusta, Stresszevő, Metabolikus, Gluténes és Pangásos.


Az első és általános kategória már egy nagyon régi sztereotípia szerinti típus besorolás elsősorban a divatvilágból származik, amikor még nem annyira az elhízás okait és típusonkénti teendőit vették figyelembe, hanem azt, hogy hogyan öltözködjön előnyösen az egyes típus.
1. Alma alkat:
Hasi típusú elhízás, a zsírpárnák nagy része elsősorban a has tájékon rakodik le, fogyókúra esetén innen megy le legnehezebben a plusz kiló. Diéta szempontjából mivel ebben az esetben nem csak a bőralatti zsiradékkal kell számolni, hanem jelentős zsigeri zsírral is ezért a szénhidrát forrás nagy részre zöldségekből kell származzon, kisebb hányada lehet zab vagy barnarizs. Miért zab és miért barnarizs? A zab és elsősorban jelölten gluténmentes zabról írnék, csökkenti a sima lisztes és vagy élesztő miatt kialakult has puffadást, ugyan akkor hosszabb felszívódású szénhidráttal lát el. Az alma típusú emberek nagy valószínűséggel Diabeteszesek vagy Inzulinrezisztensek, így nagy figyelmet kell fordítsanak a bevitt szénhidrátok Glikémiás Indexére (GI) ami zab és barnarizs esetében 75. A zab és a barnarizs emellett magasabb fehérjetartalommal és magasabb rost tartalommal bír, mint a többi gabonaféle. A hangsúly a több zöldségen, sovány húson és kevesebb egyéb szénhidráton van. Emellett megfelelő kombinált edzésterv is nagyon fontos.
2. Körte alkat:
A körte alkatúak a csípőre, fenékre és combra híznak extrém módon, miközben a derék, felsőtest vékony marad. Ebbe a típusba tartozó emberek a legnagyobb izomhoz kötött zsírokba raktároznak. Mivel deréktól lefelé található a legnagyobb lerakodás így a visszereket extrém terhelés éri, ezért alsó lábszári visszeres panaszok alakulhatnak ki. Diéta szempontjából szintén kerülendő a fehérlisztes és keményítős élelmiszerek hada. Visszeres problémák miatt a zsírbevitelt jelentősen vissza kell fogni, a bevitt zsíradékok természetes alapanyagokból kerüljenek ki, mint extraszűsz olivaolaj, ghee vaj vagy szűz kókuszolaj, de az is minimál szinten. Mozgásnál kombinált, jól felépített fokozott terhelés, ami a kritikus pontokat fogyasztja a visszerek védelmével.
3. Négyzet vagy Újságlap alkat:
Fogyókúra szempontjából gyorsan pörgő anyegcseréjének hála Ő maga a mázlista kategóra. A homókóra típushoz közelít, de hasi elhízásra igen hajlamos típus, így bár figyelnie kell a megfelelő mennyiségű mozgásra és a diétára is, ennek ellenére gyakorlatilag bármit ehet megfelelő mennyiségben. Egy jól felépített edzéstervvel és diétával szépen formában tudja magát hozni.
4. Homokóra típus:
A nők és férfiak által sokszor idealizált alkat. Az a típus, aki mindenhova hízik egy kicsit miközben a dereka vékony marad. Szintén bármit ehetnek, de csökkentettebb mennyiségben, izmuk tónusságának és bőrük feszességének megőrzéséhez az edzés szintén elengedhetetlen. Fogyás szempontjából nekik már néha az is elég, ha elfelejtik az édességet a nassolást és rendszerességet vezetnek be életükbe.
Második kategória: életvitel, betegség szemponjából:
1. A Nagyevő típus:
Deréktól a tarkóig tartó erős zsírosodás, elhízás oka a túl sok kalória, szénhidrát bevitel és mozgás szegény életmód miatt alakul ki. Ma már egyre elterjedtebb, köszönhető a boltok által ontott zsír és szénhidrát dús ám nem laktató ételeknek hála. Fogyást csak akkor ér el az ebbe a kategóriába tartózó egyén, ha jelentősen visszaveszi az elfogyasztott élelmiszerek mennyiségét. Nagyobb súlyfelesleg esetén átmenetileg a gyors felszívódású szénhidrátokat is száműznie kell az étrendjéből. Kalóriaégetést fokozni kell rendszeres sportolással.
2. A Stresszevő típus:
Has és derék irányú elhízás jellemzi ezt a típust, aminek oka, hogy a legkisebb konfliktus helyzet, stressz hatására azonnal édesség, csoki vagy sós pékáru után kapkod, és addig tömi magát, amíg rosszul nem lesz. Egyre nagyobb úszógumija lesz és egyre elkeseredettebb, amit újra édességbe fojt. Tipikus példája a lehangoltságra, depresszióra hajlamos embereknek. Megoldás számára egyértelműen a sport, a sport hatására jobb kedve lesz, energikusabb lesz. Emellett el kell felejtenie minden vigasztaló nassolni valót és rendszeres étkezést kell bevezetni. Mivel instabil vagy lehangolt állapotok jellemzik a B6, D-vitamin és Mg pótlásra is figyelniük kell.
3. A Gluténes típus:
Ez a típus csípőtől térdig hízik máshova nem igazán, köznéven ők a körte típusok. Sok ember nem képes feldolgozni a gabonában lévő glutént. Van, akinél már egészen kicsi korban diagnosztizálják a betegséget, de van olyan is, aki a változókor felé haladva lesz intoleráns vagy érzékeny a gluténre. Megoldás a glutén száműzése az ételekből, megfelelő testmozgás (kardió és súlyzós edzés váltakozva) és több hangsúly a zöldségeken, ez a három pillér, ami náluk nagy segítség lesz.
4. A Metabolikus típus:
Csak a hasára hízik sehova máshova, ezt a típus Metabolkis vagy Androgén típusnak hívják, elsősorban férfiakra jellemző. A has akár hordószerű kemény puffadt képet mutathat. Gyakran nemcsak a több kalória és szénhidrát bevitel az oka, hanem hormonális problémák állnak a háttérben, mint pajzsmirigy alulműködés, mellékvese zavarok, női -férfi nemi hormonok arányának megváltozása (nőknél PCOS), Inzulin rezisztencia. Mindkét nemnél jellemző a D-vitami hiányos állapot, ezért ezt a vitamint nagy mennyiségben pótolni kell. Máj probléma esetén zsírszegény, májkímélő diétát kell bevezetni. Jó megoldás, ha 500Kcal-val alacsonybbra állítja be a napi kalória bevitelét. Mivel hasi tájon a legnagyobb a teher ezért extrém nagy haskörfogat esetén fulladás is fellép kísérő tünetként, mivel a nagy has nyomja a rekeszizmot, ami nem engedi a tüdőt megfelelően tágulni. Feltétlen el kell hagyni a szénsavas italokat, a puffasztó hatású élelmiszereket, mint például a káposztaféléket, felfúj bogyóterméseket, vöröshagymát és a borsot. Máj támogatására figyelni kell a megfelelő folyadékbevitelre, zöldteával vagy szénsavmentes ásványvízzel. Be kell vezetnie a sportot is az anyagcsere felpörgetésére, elsősorban olyan sportokkal, amik nem terhelik a keringést és légzést pl: kis súlyokkal való edzések, biciklizés, túrázás, úszás.
5. A Pangásos típus:
A pangásos vagy ólomlába típusra jellemző, hogy combtól egészen bokáig dagad, aminek oka a nyirokpangás. Nap végére nehéz, fájdalmas lábérzete van, járni is alig van ereje, kedve. A feszülő lábakon seprű vénák jelennek meg. Bármilyen fura számukra a megoldás pont az, amihez hozzáfogni sem akarnak, át kell mozgatniuk a lábaikban lévő ereket eleinte sétával, gyorsgyaloglással majd futással vagy fittnesszel. A hatás itt nem edzés után várható közvetlen, hanem másnap. Rendszeres testmozgással és masszázzsal a keringés rendben tartható a feszülő dagadt láb kinézet pedig hétről hétre csökken. Nagyobb súly feleslegnél a diéta is elhagyhatatlan
6. A Lusta típus:
A hastól hát közepéig terjedő elhízás kifejezetten a lusták jellegzetessége. Ők azok, akik ha nem muszáj, nem mozognak semmit. Számukra már néha az is megoldás, ha visszaviszik életmódjukba a rendszeres testmozgást. Hangsúly a rendszeres sportoláson van, de nagy súly felesleg esetén nemcsak a sportra vonatkozik, hanem a megfelelően felállított diétára, aminek szinte óramű pontosan kell mennie.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése