Magamról

Sziasztok Kőrösiné Heni vagyok.

Számtalan egészségügyi problémám több, mint 100 kg túlsúlyom pár évvel ezelőtt arra késztett, hogy életmódot váltsak.
2019 decemberében kiderült, hogy gyomorproblémáim mögött egy krónikus gyulladás, 3 fekély, GERD áll amit egy visszatérő Helicobater fertőzés okoz. Innentől a receptek már zsír/fűszerszegény módon vagyis gyomorkímélő módon készülnek. Sajnos a neten nagyon kevés az gyomorkímélő recept, ezért remélem, hogy ezzel is tudok segíteni azoknak, akinek hozzám hasonló problémája van, legyen akár egy savas reflux ami bizony minden túlsúlyos embert érint. Ezek a problémák kitartással és megfelelő diétával tünetmentessé tehetőek. Természetesen gyógyszert elhagyni csak orvosi utasításra szabad, Én is így tettem le a legnagyobb dózisú savcsökkentőt 5 hónap alatt. Ma már szerencsére tünetmentes vagyok egészen addig amíg étteremben be nem választok valami fűszeres ételt.
Emellett januártól Inzulinrezisztens diétát tartok, így minden recept végén feltüntetem a felszívódási arányokat és, hogy melyik napszakban lehet IR betegeknek fogyasztani, mert bár minden recept IR kompatibilis azért a nap folyamán nem ehetőek bármikor.

Mivel sok munkám van egy recept elkészítésében, fényképezés, megírás, kiszámolás és a tanácsok leírása, ezért nagyon kérek mindenkit, ha tetszik a receptem azt csak az Én linkemmel ossza meg. Vagy, amikor elkészíted a receptet tegyél mellé egy hivatkozást a receptem linkjével. Ezért végtelen hálás lennék.

Kívánok mindenkinek sikeres életmódváltás, és ami a legfőbb jó egészséget !

Kőrösiné Heni
Diétás gasztroblogger

A fogyi-doki Utifű maghéj


Az utifű maghéj folyadékból saját tömegének 20x-sát képes megkötni, ez az egyik tulajdonsága, amit fogyókúrában sikeresen kiaknázhatunk, hiszen telítő hatást érünk el vele így nem leszünk éhesek. 


Ehhez nem kell mást tenni, mint étkezés előtt 20 perccel reggel és/vagy este 1 tk utifű maghéjat elkeverünk gyorsan egy nagy pohár vízben és meginni. Ha nem vagy elég gyors a növény gyorsan megdagad. A másik csodás hatása a maghéjban lévő nyálka, ami védi a gyomor-béltraktust. Ugyanezen hatása miatt a gluténmentes sütemények, pékáruk sütésekor kis mennyiségben az alap liszthez keverve segít összetapasztani a tésztát, amitől a nyújtható, ruganyos állagot kapunk, így a tészta kezelhetetlen porhanyósságával leszámolhatunk. 25 dkg gluténmentes liszttel már 10g utifű maghéj liszt is csodát művel.
Urifű maghéj liszttel készült Gluténmentes sajtos turbán recept itt: 

Előnyei:
Vastagbélben emésztést segítő, hasznos baktériumok hatására bomlik, ezzel a bélflórát támogatja. A rost segíti a méreganyagok ürülését így a vastagbél rák kockázatát jelentősen csökkenti. A bél seprűjeként is emlegetik, sok méreganyagot kiseper a szervezetből. 2-3 hét után már érezhető változások lépnek fel az emésztőrendszerben, megszünteti a savasrefluxot, az éhségérzetet, a hasmenést vagy szorulást. Hosszútávon pedig csökkenti a vér Koleszterin, Triglicerid, LDL szintjét ezzel megóvva a koszorúereket. Mivel rostnövényről van szó, nem szívódik fel a vékonybélből így kalória és szénhidrát tartalommal szinte nem is kell foglalkozni, diabetes diétában tökéletes társként szinten tartja a vércukrot. Emésztés optimalizálásával erősíti az immunrendszert így az ásványi anyagok és vitaminok jobban felszívódnak.

Érdekes módon az utifű maghéjat elsősorban székrekedéses problémákban szokták emlegetni, ajánlani, pedig a hasmenéses állapotok, IBSZ tüneti kezelésében is ugyan olyan hasznos tud lenni. Hogyan lehetséges két egymástól teljesen eltérő tünet egyazon növénnyel való kezelése? Minden visszavezethető a növény nedvességmegkötő hatásával. Szorulás esetén kifejezetten sok folyadék fogyasztása mellett (napi minimum 8-10 pohár=2,5l) lazító hatást ér el, míg Irritábilis Bél Szindrómában ennél kevesebb folyadék bevitellel a növény szilárdítja a székletet. Fontos, hogy saját magunkon kitapasztaljuk az aranyközép utat.

Mellékhatások:
A vastagbélben való bomlás miatt hasipuffadás, görcsök léphetnek fel, ha ezt tapasztalod, akkor csökkentsd a napi adagot. Szorulás a másik leggyakoribb probléma, a kevés folyadék fogyasztása miatt. Számold a napi pohármennyiséget, délelőtt 4/délután 4, vagy készíts be 1-1 üveg ásványvizet délelőttre és délutánra így biztosan meg lesz a folyadék mennyiség.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése