Ma pihenőnapon miután két napos fáziskéséssel végre karácsonyi díszbe vágtam a lakást elkapott a hév, hogy a karácsonyi kekszes dobozokat nem ártana elkezdeni megtölteni, bár a kekszgyártás szerintem nem tartozik a leggyorsabb süti készítéshez. Ki kell szúrni őket, meg kell kenni és a tetejét is be kell vonni csokival vagy valami szép dekorral..Aaa, nyűgős hátrahajló fejjel szummáztam az idén is, hogy ez az utolsó mozzanat a halálom, viszont nagyon jó lenne valahogy praktikusan megúszni, hogy szép is legyen ám, ne csak finom, mert ez lesz a Télapó váró is. Itt ezek a pont meg jót mosolyogtam, mert nálunk már a Télapóban ugye senki nem hisz pár éve, mégis kiteszem az asztalra a kekszet dísz tányérba, mellé a tejecskét is és lám-lám minden reggelre el is tűnik a keksz. Ez a mi családi nagy rejtélyünk vajon ki eszi meg a kekszet éjjel, mert biz isten senki nem tudja. :D Az idén lekváros linzert készítek az igenis létező és a vércukrára rettentően odafigyelő Télapónak, méghozzá isteni finom, házi csipkebogyó lekvárral, amit kedves ismerősöméktől kaptam és már alig várom, hogy megkóstoljam...Őőő, neem, neem Én vagyok a Télapó, áááá, dehogy!
Hozzávalók:
200 g jó minőségű teljes kiőrlésű tönköly liszt
50 g sikér+50 g fehér liszt (vagy egész 100 g sima fehér liszt)
150 g teavaj
1 db tojás
1 tk mézes fűszerkeverék
10 ml tej
100 g por eritrit
A liszthez keverem az eritritet, mézesfűszert és a sikért, kis mélyedést készítek, majd beleütöm a tojást és a hozzámorzsolom a vajat. Két tenyerem közt eldolgozom. Ezután megkapja a tejet és gyorsan átgyúrom. Az a jó a linzerben, hogy nem szabad sokáig gyúrni, mert az ront a tészta állagán, így tényleg a szinte összeállt és már mehet is a hűtőbe 1 órára szitura kell törekedni.
Amikor kiveszem a tésztát vékonyra nyújtom, olyan vékonyra, hogy ha összeragasztom azért szép mutatós legyen, ne olyan vastag szendvics. Kiszúrom fenyőfa dísszel, a legvékonyabb szívószállal csavaró mozdulattal a fele fenyőt kidíszítem, mintha égősor lenne rajta. Lekenem tojással és mehet az előmelegített sütőbe.
180°C-on 15 percet sütöm, kiveszem, de a forró tepsiben hagyom kihűlni.
Amint kihűlt a fenyő alsó részét csipkebogyó lekvárral megkenem, rányomom a tetejét és mehet a dobozba.
A lisztnél fontos, hogy tényleg jó minőség legyen, mert a selejt tk lisztek koszosak és büdösek, ezért Én kétféle tk lisztet használok vagy a Csókos Fannit veszem, ha Auchanban kapok, vagy egy helyi csomagolásmenetes boltból veszem, aki egy malomból veszik közvetlen és tényleg gyönyörű, nem koszos, nem büdös lisztet árulnak. A rossz minőségű lisztből már sokszor megjöttem, volt olyan, hogy a bontás után azonnal a kukába landolt, ez egy nagy bevásárlólánc olcsó saját termékes lisztjével történt meg. Szóval ha kitapasztaltátok a jó lisztet, akkor ragaszkodjatok hozzá 50-100 ft plusz kiadás megéri.
A fehér liszt gyors felszívódású, ezzel úgy lehet csalni és mégis jobb minőséget elérni, hogy a fehér liszt mennyiségének a felét sikérrel pótolom, ez ugyanis nem számolós ch. Ha nincs sikér otthon, akkor mehet 100 g fehér sima liszt a 200 tk mellé, de a legjobb, ha egész 300 g liszt mennyiség teljeskiőrlésű.
A lekvárt azért nem számolóm rá, mert mindenki tudja milyen cm lekvárt vesz a boltban, vagy készít magának otthon, azzal számoljon pluszban.
Egész mennyiség lekvár nélkül:
Kalória: 2000 Kcal
Szénhidrát: 158 g
Fehérje: 38 g
Zsír: 133 g
A receptben lévő hozzávalók nem cserélhetők le, nem bővíthetők, mert az nemvárt minőség romlást eredményezhet, illetve IR diéta esetén napszaki fogyaszthatóságon változtat.
Jó étvágyat kívánok!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése